XVI. Benedek pápa az idei, madridi ifjúsági világtalálkozóra írt levelének második részében arra buzdít minket, hogy konkrét válaszokkal feleljünk Isten hívására, és váltsuk tettekre szavait. A Szentatya fontosnak tartja, hogy megtaláljuk önazonosságunkat, hogy válaszolni tudjunk a "Mi az életem értelme?" kérdésre. Mindez csak úgy lehetséges, ha életünket Krisztus igéjére építjük, hogy Benne gyökerezzen, Rá épüljön és Általa erősödjön, ahogy az a világtalálkozó mottójaként szolgáló szentírási részben is olvasható (v.ö.: Kol 2,7) Meg kell próbálnunk az evangéliumból táplálkozni, és Istennek tetsző életet élni, ahogy a spanyol Avilai Szent Teréz (1515 – 1582), a madridi találkozó egyik "hivatalos" szentje is tette.

Hasonlóan cselekedett Limai Szent Róza (1586-1617) is, aki Szent Terézhez hasonlóan szintén a madridi Világtalálkozó védőszentje. A Peruban született lányt szülei férjhez akarták adni, de ő inkább Jézus menyasszonya lett. Életét már fiatal korától az imádságnak, tisztaságnak és a Szűzanya tiszteletének szentelte. Miután belépett a domonkos harmadrendbe, megsokasodtak lelki szenvedései és megpróbáltatásai, de ő alázattal és türelemmel viselte ezeket. Mindig vidám, énekes kedvű, természetszerető ember maradt. Ő alapította az első szemlélődő rendi kolostort Dél-Amerikában. Lima mellett egész Nyugat-India és a Fülöp-szigetek védőszentje is.
Szent Rafael Arnáiz Baron (1911-1938) egy spanyol kisvárosban, Burgosban született. Őt is a madridi találkozó védőszentjévé választották. Születésekor még nem tudhatták róla, hogy csupán 27 évet fog élni, ahogy azt sem, hogy az ifjúság egyik nagy példaképe válik majd belőle. Az iskoláit a jezsuita atyáknál végző fiúra nagy hatást tett a trappista rend: 22 éves korában lett ott novícius.

![]() |
Végül e levélrészlethez kapcsolódóan álljon példaképként előttünk egy szívünknek nagyon kedves magyar szerzetes: Boldog Salkaházi Sára (1899-1944). Életpéldája és vértanúsága azért is különösen fontos, mert személyében Magyarországon először emelt az Egyház a boldogok sorába egy egyszerű, középosztályból származó nőt, aki tanúbizonyságot tett arról, hogy élni csak másokért érdemes, aki szeretetből, tudatosan vállalta másokért és másokkal az előre látható halált. A Szociális Testvérek Társaságának elkötelezett tagja elöljárói engedélyével tudatosan ajánlotta fel életét az üldözöttek védelmére: a második világháború utolsó hónapjaiban rendtársaival együtt üldözött zsidók százait rejtegette a budapesti és vidéki rendházakban, majd 1944-ben hitéből fakadó vértanúságot szenvedett. Sára testvér már elköteleződése előtt is nagy érzékenységet mutatott a szegények és kisemmizettek iránt, odafigyelt a munka megbecsülésére, a másokért való szolgálatra, és a katolikus szervezetek kibontakozására. Mindezek annak tanújelei, hogy felismerte Isten hívó szavát, megtalálta élete feladatát, helyet adva életében Isten akaratának.
Sára élete példa arra, hogy bárki elérheti az életszentséget. Sokáig kereste helyét Isten tervében: dolgozott tanítónőként, könyvkötészetben, húga kalapüzletében, majd újságíró képesítést szerezve élte a művészek, újságírók könnyed, mozgékony - de egyáltalán nem a mai értelemben vett - nagyvilági életét. "Önállóság, cigaretta, kávéház, csavargás a nagyvilágban hajadonfőtt, zsebredugott kézzel, friss vacsora egy kis kocsmában, cigányzene..." - írja naplójában korábbi életmódjáról. Volt eljegyzett menyasszony is, de végül nem ment férjhez, mert jelentkezett a szívében az éledező hivatás hangja. Ahogy mai felgyorsult, rengeteg lehetőséget kínáló világunkban nincs könnyű dolgunk, úgy az ő útja sem volt egyszerű: a hivatásért való harc éppen tíz évig tartott életében. De tudott dönteni Jézus mellett, felismerte akaratát, és életét adta Érte. Nekünk nem kell feltétlenül meghalnunk, hogy Jézust szolgáljuk és hirdessük. Alázattal megélt mindennapjainkban, a mások iránti szeretetben, a mások számára példaértékű, hiteles vallási életünkkel mi is szentté válhatunk!
Avilai Szent Teréz gondolatai:
SEMMI SEM FONTOS:
az se, ha elvesztem önbizalmamat,
az se, ha korlátolttá válok, vagy nevetséges vagyok,
az se, ha gyűlölnek, az se, ha elítélnek,
az se, ha robbanni tudnék,
az se, ha tévedtem,
az se, ha mindenből elegem van.
Az se, ha mindenem odaveszett.
Az se, ha nem vagyok bájos, ha ellaposodtam,
ha nincs, aki megértsen,
ha magamat se értem.
SEMMI SEM FONTOS:
az se, ha homály üli meg a lelkem,
az se, ha nagy üresség járja át a szívem,
ha azt sem tudom, mi az enyém,
hogy ki vagyok, vagy ki nem vagyok,
ha csak egy kis csacsi vagyok.
SEMMI SEM FONTOS: ha megmarad a hitem, hogy Jézushoz tartozom és a hátamon Őt hordozom.
(A csacsi gondolatai, miközben Máriát és a kis Jézust vitte a hátán.)